Який процесор вибрати для ігор і чому

Ігри - ось, що ми любимо найбільше!

Ви граєте в ігри? Так, ми теж! Так само, як і мільйони інших гравців на планеті, ми весь час стикаємося з вимогами сучасних ігор, що постійно підвищуються. Ми впевнені, що ви теж стояли перед вибором: вдосконалювати чи купувати новий? Або навіть придбати ігрову приставку? Ми ні на чому не наполягатимемо, але ж усі ми й так знаємо про принади PCMR, правда?

Частенько, вибираючи ігровий комп'ютер, дуже непросто визначитися серед великої кількості варіантів комплектацій. Мабуть, основною технічною характеристикою є процесор. Якщо ви хочете більше дізнатися про сучасні процесори й про те, що стоїть за їх назвами, ця стаття буде корисною для вас:

У попередній статті ми розповіли про лінійку процесорів Intel, лише згадавши про сімейство AMD. Можливо, з виходом нового AMD Ryzen ми виправимося й заповнимо цей пропуск, а доки не має сенсу порівнювати AMD з їх значно більше просунутими конкурентами з Intel.

У цій статті ви дізнаєтесь про те, як розрізняти особливості процесорів, орієнтуючись на абревіатури й що вони означають. Процесори виробника Intel не мінялися в цьому плані останні десять років. Самі процесори, звичайно, змінилися, але ми як і раніше маємо справу з назвами Core i3, i5 і i7, як і в 2008 році. Змінювались покоління цих самих процесорів. Хоча, навіть в цій ситуації, зміни в продуктивності не завжди були такими очевидними. Коли Intel представили в 2008 році свій новий процесор Core i7, стартував план розвитку під назвою "Тік-так". Під фазою "Тік" мався на увазі апгрейд в процесі заводського виробництва, літографії процесорів, залишаючи без змін архітектуру чіпів. Фаза "Так" запускала зовсім інший процес. Використовуючи літографію виробництва, аналогічну минулому поколінню, змінювалась архітектура процесора. Таким чином, еволюція між поколіннями процесорів проходила дуже плавно.Тепер перейдемо до понять. Літографія при виробництві процесора - це ширина (у нанометрах) напівпровідникового шляху, використовувана у виробництві. Чим вона менша, тим менше опору, а значить холодніше й енергоефективніше.

Давайте розглянемо стратегію Тік-Так на практиці:

Перше покоління Core i3/i5/i7 (Nehalem) вже стало частиною історії. Може ще не античність, але вже впевнене середньовіччя. Вони були представлені в 2008 році й літографія тоді була 45нм. На сьогодні, попри високочастотність, цих процесорів вже зовсім бракує на сучасні ігри. Це єдине покоління процесорів Core i з трьома буквами в кодовій назві.

(Тік) Фактично це було перше покоління процесорів Core i під назвою Westmare. Архітектура була аналогічна Nehalem, але виробнича літографія змінилася на 32нм, знизивши споживання енергії.

(Так) Друге покоління процесорів Core i під назвою Sandy Bridge було представлено в 2011 році. Частота процесора трохи знизилася, але нова архітектура зробила те, що від неї належить, понизивши споживання енергії й поліпшивши продуктивність, як в однозадачному, так і в мультизадачному режимах. Завдяки своїм відмінним характеристикам та потенціалу для розгону, це покоління процесорів стало довгожителем. Звичайно ж воно було створене на тій же виробничій технології в 32нм, що і попереднє покоління.

(Тік) Третє покоління, Ivy Bridge, було успішним послідовником Sandy Bridge. Літографія знизилася до 22нм, але архітектура залишилася колишньою. Завдяки новій технології виробництва процесор Ivy Bridge працював на істотно нижчих температурах.

(Так) Четверте покоління відоме під назву Haswell, було створене в середині 2013 року. Нова архітектура процесора знову дозволила понизити споживання енергії та підвищити продуктивність при тих же 22нм. До цього дня, деякі топові процесори четвертого покоління непогано показують себе навіть в сучасних вимогливих іграх. Проте навіть хай-ендові процесори Haswell неухильно застарівають, можливо, зараз для вас самий час замінити їх на Kaby Lake.

(Тік) Це однозначно був найтихіший "тік" в плані Intel. П'яте покоління процесорів під назвою Broadwell було практично ексклюзивно випущене для мобільних платформ, але навіть там не змогли досягти популярності четвертого покоління. З ще нижчим виробничим процесом в 14нм Broadwell звичайно був енергоефективнішим, але зовсім не додав продуктивності.

(Так) Sky Lake - це шосте покоління процесорів Intel Core, яке хоч і не є найновішим, але як і раніше популярно на ринку та швидше за все буде доступне ще близько року. Sky Lake не був революційним, але мав дуже хороші характеристики споживання та сумісність з багатьма мобільними й настільними платформами. Літографія - 4нм.

(Тік.... почекайте) Сюрприз! Ніякого "Тіка" більше не було. Замість цього Intel випускає процесор Core з новою архітектурою Kaby Lake. І попри те, що революції в продуктивності не сталося, новий процесор Core сьомого покоління все ж має цікаві властивості. Бюджетна лінійка Pentium тепер максимально наблизилася до Core i3, завдяки впровадженій технології Hyper Threading, відсутній до цього. Тепер різниця між Pentium і Core i3 полягає лише в тактовій частоті, місткості кеша і, звичайно ж, ціні. Попри те, що продуктивність і енергоефективність сьомого покоління Pentium істотно зросла, процесор все-таки не може бути конкурентоздатним вибором геймерів, як, власне, і процесор i3.

Отже, тепер ви знаєте все про покоління процесорів Intel Core і та їх назви. Але що ж означають інші букви зашифровані в їх назвах? Перша цифра в коді назви процесора серії Core i - це порядковий номер покоління цього процесора. Друга цифра досить хитра - вона означає рівень продуктивності. Наприклад, в сучасному Core i3 цією цифрою може бути 1 або 3, у випадку з Core i5 це може бути 3, 4 або 6, нарешті, для Core i7 це 5, 6, 7, 8 або 9. Наприклад, низькоспоживаючий Core i5 - 7300U знаходиться приблизно на тому ж рівні, що й високочастотний Intel Core i3 - 7320. Це не дуже надійний метод порівняння, проте шифр в назві процесора все-таки може дати вам зразкове уявлення про те, де він знаходиться в ієрархії сімейства Intel Core.

Третя та четверта цифри відповідають за номер в продуктовій лінійці та інтегровану графіку. Професійним геймерам не варто турбуватися, інтегровані карти все одно не здатні справлятися з сьогоднішніми іграми. Ну добре-добре, Heartstone працюватиме нормально! :)

Букви та цифри. Ласкаво просимо у світ Intel!

U - Це низьковольтний процесор. Дуже висока енергоефективність, але низька продуктивність. Хороший варіант для ультрабуків або ноутбуків, в яких мобільність набагато важливіша за потужність. Якщо чесно, вам зовсім не потрібний такий у вашому ігровому ноутбуку.

HQ - Все ще мобільний, але вже більш сконцентрований на продуктивності (H) і, більш того, він чотирьохядерний (Q). Це хороший вибір для ігрових комп'ютерів.

HK - Створений для високої продуктивності (H), але, так само, має додаткову опцію: доступний множник частоти системної шини процесора. Цей процесор не лише має велику потужність, але і може бути підданий "розгону".

K - Це не процесор для ноутбука, а повноцінний потужний CPU для настільного комп'ютера з розблокованим множником частоти для "розгону". Чому ми про нього розповідаємо? Тому що є деякі ноутбуки, здатні впоратися з цим процесором. Хороший тому приклад - Dream Machine X - series. Отже, тепер ви знаєте, як розшифрувати кодові назви процесорів Intel. А як щодо технічних характеристик? Що вони означають насправді?

Кількість ядер. Це просто... це просто кількість ядер :) Добре, але що таке ядро? Фактично це основна частина процесора, що відповідає за розрахунки, виконує інструкції та всі завдання, поставлені CPU. Інші компоненти, такі як кеш пам'ять і процесор відео карти - це лише допоміжні інструменти ядра. Відповідно кількість ядер фактично означає кількість процесорів. У сучасних комп'ютерах вже не існує одноядерних процесорів і навіть двоядерні поступилися своїми позиціями процесорам з чотирма ядрами. Робочі станції й сервера в наші дні обслуговуються процесорами з шістьма і вісьмома ядрами. Збільшення кількості ядер в процесорах почалося близько десяти років тому, повірте на слово, найближчим часом не зупиниться. При виборі ігрового ноутбука необхідно вибирати модель процесора з чотирма ядрами.

Кількість потоків. Ця характеристика показує кількість складних пакетів завдань, що називаються потоками, які процесор може обробляти одночасно. Іноді цей показник дорівнює кількості ядер, а іноді вдвічі більше. Чому? Завдяки технології Hyper Threading. Вперше вона була представлена Intel в процесорах Xeon і Pentium 4 в 2002 році, але успішно використовується досі. Вона подвоює кількість оброблюваних потоків на кожне ядро, дозволяючи йому паралельно працювати над основним потоком і частково над наступним. Hyper Threading - це не диво, навіть будучи поза сумнівом корисною, має свої нюанси. Деякі ігри й програми працюють значно краще при активованій HT, а деякі ні. Але, все ж, це відмінний спосіб збільшити продуктивність вашого CPU і при виборі процесора намагайтеся придбати той, що оснащений даною функцією.

Кеш-пам'ять - Процесору необхідно десь зберігати завдання і робить він це в спеціальній пам'яті (неймовірно швидкою і досить невеликою за розміром), яка називається "кеш". Вона розділена на декілька рівнів, але в технічних характеристиках зазвичай вказана пам'ять L3. Intel використовує технологію Smart Cache, при якій усі ядра процесора використовують одну й ту ж пам'ять. Чим більше кеша - тим краще!

TDP - або Thermal Design Power. Часто розуміється як споживання процесором енергії, але все трохи складніше. TDP завжди позначається Вт (W), але йдеться швидше про термо-, а не електроенергію. Цей показник говорить про те, скільки теплоенергії виробляє процесор, що допомагає виробити правильну схему роботи системи охолодження. TDP в процесорах для настільних ПК набагато вище, оскільки в таких комп'ютерах досить місця для серйозної охолоджувальної установки. Ноутбуки значно менші й не можуть дозволити собі потужний процесор, вірно? Ні! Існує невелика кількість надпотужних ноутбуків, обладнаних системами охолодження, здатними впоратися з процесором, призначеним для настільного ПК. Наприклад, Dream Machines серії X і SLI. Ці ноутбуки-монстри оснащені саме такими процесорами для настільних комп'ютерів. І це не все, ви можете розігнати їх для досягнення максимальної продуктивності.

TDP - або Thermal Design Power. Часто розуміється як споживання процесором енергії, але все трохи складніше. TDP завжди позначається Вт (W), але йдеться швидше про термо-, а не електроенергію. Цей показник говорить про те, скільки теплоенергії виробляє процесор, що допомагає виробити правильну схему роботи системи охолодження. TDP в процесорах для настільних ПК набагато вище, оскільки в таких комп'ютерах досить місця для серйозної охолоджувальної установки. Ноутбуки значно менші й не можуть дозволити собі потужний процесор, вірно? Ні! Існує невелика кількість надпотужних ноутбуків, обладнаних системами охолодження, здатними впоратися з процесором, призначеним для настільного ПК. Наприклад, Dream Machines серії X і SLI. Ці ноутбуки-монстри оснащені саме такими процесорами для настільних комп'ютерів. І це не все, ви можете розігнати їх для досягнення максимальної продуктивності.

Множник частоти системної шини. Говорячи про розгін комп'ютера, ми не можемо не сказати про множник процесора, який, як правило, заблокований для доступу. Але в деяких процесорах ця опція відкрита. І це шлях до швидкого та простого розгону вашого ПК. Зазвичай множник доступний на самих топових CPU. Чи означає це, що ноутбукам недоступна ця опція? Зазвичай так і є, але деякі ноутбуки все ж можуть дозволити собі процесор настільного комп'ютера, наприклад Dream Machines серії X.

Вибрати правильний процесор не просто, але ми упевнені, що після прочитання цієї статті, ви маєте достатньо інформації, щоб зробити вірний вибір!

4. Які налаштування для ігрового комп'ютера будуть найкращими?

Не секрет, що на продуктивність в іграх впливає два компоненти комп'ютера : процесор (CPU) та відеокарта (GPU). Ми розповімо про відеокарти в іншій статті, а тут зосередимося на CPU. Отже, який процесор вам вибрати для ігрового комп'ютера?

Ось деякі основи: навіть не думайте про Pentium або Celeron, не кажучи вже про Atom. Вам знадобиться процесор з відмінною продуктивністю. Можна розглянути як варіант Core i3, але відсутність технології Turbo Boost погано відзначується, коли справа доходить до ігор. Відповідно залишається вибрати з Core i5 або Core i7.

Якщо ви обмежені у бюджеті, але при цьому хочете придбати процесор з хорошою продуктивністю, Core i5 - правильний вибір. Ви зможете отримати кращий результат при невеликих витратах, якщо і без того досить продуктивний процесор (Core i5) буде доповнений потужною відеокартою. Проте, в цьому випадку є нюанс - не всі топові відеокарти можуть повністю розкрити свій потенціал при роботі з недостатньо потужним CPU. Наприклад, об'єднання Core i5 - 6300HQ з GeForce GTX 1080 попросту буде поганою ідеєю. Але тандем з того ж процесора і "середньої" відеокарти (типу 1050Ti) буде відмінною парою, обоє досить потужні і при цьому відзначуються розумною ціною. Якщо ж засоби дозволяють, Core i5 може бути не вашим самим оптимальним вибором для вас.

Сore i7 може бути прекрасною альтернативою Core i5. Відмінності очевидні, можна сказати, що i7 починається там, де закінчується i5. Для прикладу, найпотужніший чотирьохядерний процесор з лінійки i5 mobile, Core i5 - 7440HQ з 6Mb кеш-пам'яті та базовою частотою 2.8GHz (3.8GHz в режимі Turbo Boost) порівнянний із найслабкішим з лінійки i7 mobile процесором Core i7 - 7700HQ. Ви побачите, що у них дуже багато спільного. По суті, це один і той же процесор, але з підключеною технологією Hyper Threading в i7, завдяки чому в цьому CPU обробляється вісім потоків замість чотирьох, що дає надпродуктивність у багатьох сучасних іграх. Скажімо, якщо ви є прихильником серії Total War, то вам просто потрібний Core i7!

Але 7700HQ - це лише найскромніший по продуктивності член сім'ї Core i7. Інші, потужніші моделі, мають не лише високу тактову частоту (до 4.1 GHz в режимі Turbo Boost у випадку з Core i7 - 7920HQ), але навіть розблокований мультиплеєр для розгону (у Core i7 - 7820HK). Все ще хочете більшого? Добре. Якщо ви плануєте грати у форматі 4K, вам знадобитися екстремально висока продуктивність як від процесора, так і від відеокарти. Тут на арені з'являється справжній технологічний монстр ігрового ринку! Великий, важкий та неймовірно потужний апарат серії Х або SLI від Dream Machines. Ці машини-монстри обладнані топовими, розблокованими для розгону процесорами, похвалитися якими не може більше жоден ноутбук!

5. Ще декілька слів на кінець.

Все ще хочете більшого? Добре. Якщо ви плануєте грати у форматі 4K, вам знадобитися екстремально висока продуктивність як від процесора, так і від відеокарти. Тут на арені з'являється справжній технологічний монстр ігрового ринку! Великий, важкий та неймовірно потужний апарат серії Х або SLI від Dream Machines. Ці машини-монстри обладнані топовими, розблокованими для розгону процесорами, похвалитися якими не може більше жоден ноутбук!