WiFi 6 – нова генерація швидкості

Ми користуємося WiFi постійно. Пристрої, якими ми користуємося щодня, ноутбуки, телефони, планшети і навіть холодильники, підключені до бездротової мережі. Однак ми рідко думаємо про стандартизацію бездротових мереж та відмінності між поколіннями WiFi, а різноманітність WIFi є значною, і остання генерація, WiFi 6, дійсно сильно змінює все в галузі бездротового підключення.

Почнемо з розмежування самих стандартів, правила і ознаки яких визначає WiFi Alliance. До нього входять кілька сотень компаній з технологічної галузі, виробники апаратних та програмних засобів, а також вчені, що працюють над питаннями радіозв'язку. Штаб-квартира альянсу WiFi знаходиться в Остіні, Техас. Це також означає, що США мають дещо більший вплив на дії організації, що стало очевидним на початку 2019 року у зв'язку з американсько-китайським суперництвом. Так чи інакше, саме WiFi Alliance визначає наступні види WiFi.

Наразі можна зустріти шість стандартів, які варіюються від WiFi 1 до WiFi 6. Просто, правда? Що ж, донедавна, тобто до 2018 року, це було не так просто. Раніші стандарти називались на основі специфікацій, що використовуються в IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers, це організація, що займається широкими стандартами в електроніці). 802.11b, 802.11n ... Ви, безумовно, бачили такі назви. На даний момент замість цього можна користуватися наступними назвами:

802.11b = WiFi 1
802.11a = WiFi 2
802.11g = WiFi 3
802.11n = WiFi 4
802.11ac = WiFi 5

А де тут WiFi 6? Ну, цей стандарт з'явився навесні 2019 року (хоча він був представлений у 2017 році), а його кодове найменування IEEE - 802.11ax, просто він ніколи не використовувався широко. Звичайно, це швидше підключення, ніж у попередників. Теоретична пропускна здатність майже 10 Гбіт/с - це насправді багато, але найважливіша особливість нового стандарту - це низька затримка. Ми знову повернемось до цього, в контексті обладнання для геймерів. Інші зміни, які були введені з WiFi 6, це, наприклад, більша кількість підтримуваних пристроїв одночасно, або, скоріше, менша проблема стабільності мережі, коли більше пристроїв використовує її одночасно.

WiFi 4WiFi 5WiFi 6
Пропускна здатність каналу (в Мгц)20, 4020, 40, 80, 80 + 80, 16020, 40, 80, 80 + 80, 160
Частота2,4 GHz / 5 GHz5 GHz2,4 GHz / 5 GHz
Максимальна пропускна здатність150 Mbps3,5 Gbps9,6 Gbps
Найвища модуляція64-QAM256-QAM1024-QAM
Кількість потоків148

Сама швидкість порівняно зі стандартом WiFi 5 (802.11 ac) помітно зросла: з 3,5 Гбіт/с до 9,6 Гбіт/с. Це пов'язано із застосуванням так званої 1024-QAM технології, в якій кожному символу відповідає 10 біт, тоді як раніше було 8 біт. Збільшилась і максимальна кількість потоків. У попередньому стандарті це було максимум 4 MU-MIMO потоки. У новому WiFi 6 ця кількість зросла до 8. Це означає, що в мережах, де більшість пристроїв спрямовані в основному на отримання, ніж на передачу даних (а більшість домашніх та офісних мереж характеризуються цим), можна розраховувати значно стабільніше і швидше функціонування мережі.

Найбільша перевага WiFi 6 - низький рівень затримок. Це пов'язано з функціонуванням технології OFDMA (orthogonal frequency division multiple access), яка, до певного спрощення, розбиває передачу даних на численні менші потоки. Завдяки цьому затримки сигналу значно менші.

Кількість мереж із стандартом WiFi 6, зросте разом із популяризацією підключення 5G. Не важко помітити якесь логічне поєднання, у обох технологій - малі затримки. Не важко уявити ситуацію, коли підключення 5G, під'єднане до маршрутизатора з точкою доступу WiFi 6, буде найкращим вибором для геймерів. Адже хто, хто, але геймери найкраще оцінять низьку затримку.

Уявіть ситуацію, коли бездротове підключення буде настільки ж ефективним методом підключення в іграх, як і традиційне рішення LAN. Правило "по кабелю буде менший пінг" перестане існувати.