Процесори для геймерів!

Вибираючи ігровий комп'ютер, ми повинні обрати одну з багатьох конфігурацій. Всі вони відрізняються багатьма технічними деталями, але однією з найважливіших є процесор. У попередній статті ви могли б дізнатися про загальні відмінності між сімействами процесорів Intel. Тут ми зупинимося на деталях, які відрізняють конкретні моделі один від одного і звертаємо увагу на те, що має бути пріоритетним при виборі процесора для ігор.

Ми розберемося з іменами, які використовує Intel, та пояснимо, що вони означають та чим відрізняються конкретні параметри роботи процесора. Почнемо з основного: генерація процесора.

Гаразд, але про що йдеться в цих генераціях?

Покоління процесорів є дещо довільним терміном, що означає наступні кроки у сфері розробки ЦП (центрального процесора). Це не завжди проривні кроки, незважаючи на очікування технофанатів. З яким поколінням ми маємо справу можна дізнатися по перші цифрі у моделі процесора. Наприклад, Core i5-8300H є процесором 8-го покоління, а Core i7-7700HQ - сьомим. Покоління процесорів зазнали певної плутанини за останні кілька років. Давайте розберемося у всьому.

Шосте покоління - процесори цієї серії з'явилися досить давно (кінець 2015 року), і зараз ми їх не побачимо в абсолютно нових машинах. Воно впровадили велику архітектуру SkyLake в процесорах Intel Core, і в той же час, процесори цього покоління були створені на 14 нм технологічному процесі. Далі ми пояснимо, що таке технологічний процес. Процесори 6 покоління, що використовували в ігрових ноутбуках, мали максимум чотири ядра. Хороший приклад - дуже популярний Intel Core i5-6300HQ. Їх частоти були нижчими, ніж у сучасних системах, особливо якщо мова йде про режим Turbo. Однак потужність була і все ще є непоганою. Core i7 цього покоління зістарився дещо менше, тому що він мав активну технологію Hyper Threading, що дозволяє одному фізичному ядру працювати на двох потоках одночасно. Однак ці процесори явно поступаються місцем сучасним рішенням.

Сьоме покоління - багато хто очікував, що 7 покоління буде проривним, але цього не сталося. Процесори Intel Core сьомого покоління (Kaby Lake H) мали таку ж кількість ядер, що і їх попередники (чотири - для Core i7 H і Core i5 H), трохи більші частоти, які були зумовлені поліпшеним процесом 14 нм +. Найбільшою зміною стала підтримка трохи швидшої оперативної пам'яті DDR4-2400 замість DDR4-2133. Реакція в інтернеті не заставила себе чекати і ще довго гриміла в сторону Intel. У той же час продуктивність помітно зросла завдяки більш агресивній роботі турбо режиму. Крім того, Intel вже працювала над восьмим поколінням, яке мало внести дійсно важливі зміни.

Восьме покоління - дехто злісно говорить, що ми зобов'язані цій генерації процесорів Intel ... AMD. Раніше Intel, без великої конкуренції, робила тільки максимально чотириядерні системи (на ноутбуках). У восьмому поколінні у нас був все ще чотириядерний процесор (але вже восьмипотоковий) Core i5, а також шестиядерний та дванадцятиядерний Core i7. Також ми вперше побачили мобільні системи Core i9. Вони, у 8 поколінні, відрізняються від Core i7 тактовою частотою та ємністю кешу. Також була введена підтримка пам'яті DDR4-2666. Coffee Lake H, так називають процесори восьмого покоління для високоефективних ноутбуків, мають багато спільних особливостей з процесорами наступного, дев'ятого покоління. Варто звернути увагу на одну важливу деталь. Якщо ми подивимось на Core i7 сьомого покоління та Core i5 восьмого покоління, то помітимо певну схожість: чотири ядра, Hyper Threading, той же TDP, схожі частоти. Core i5 покоління 8, однак, має більший кеш-пам'ять (8 Мб проти 6 МБ), ніж Core i7 попереднього покоління, і тому здебільшого швидший і ефективніший.

Дев'яте покоління - процесори цього покоління використовують такий ж самий технологічний процес 14 нм++, як і восьме покоління. Деякі одиниці дуже схожі на своїх безпосередніх попередників. Наприклад, Core i5-9300H та Core i5-8300H, здавалося б, відрізняються лише частотою роботи. Мало хто помітив той факт, що контролер пам'яті змінився і новіші процесори здатні обробляти до 128 ГБ оперативної пам'яті, тоді як старші «лише» 64 ГБ. Найбільшою новинкою в 9 поколінні, однак, є Core i9, який на цей раз складаються з восьми ядер, а це з активною системою Hyper Threading дає аж 16 потоків. Дуже багато, правда? Але це процесори, які можна знайти лише в найефективніших машинах.

Букви та цифри. Ласкаво просимо у світ Intel!

Оскільки в іменах процесорів Intel Core вкладено багато інформації, ми пояснимо, як її читати. Ви вже знаєте про першу цифру - це позначення покоління. Тепер давай подивимося на закінчення. Це здебільшого буква, а означає вона:

U - низьковольтний процесор, розроблений швидше для тонких ноутбуків. Він виділяє менше тепла, але він також набагато менш потужный, ніж "більші" брати. Цього процесора для геймерських рішень буде недостатньо.

H або HQ - аж до сьомого покоління позначення HQ означало потужний процесор ноутбука, орієнтований на геймерів та мобільні робочі станції. В даний час замінено позначенням H.

HK - процесор ноутбука, орієнтований на високу продуктивність (H), але має одну важливу особливість: розблокований множник (K). Це дає можливість простого розгону (підвищення частоти вище стандартної) за рахунок збільшення значення множника.

K - процесор, призначений для встановлення в настільному комп'ютері ... або в одному з монстрів DreamMachines серії X та RX. Буква К означає, що він має розблокований множник. Отже, ви вже вмієте читати моделі процесорів. Але як правильно зрозуміти всі важливі параметри і характеристики. Зараз все розкажемо:

Кількість ядер - справа досить легка. Ми працюємо на багатоядерних процесорах вже багато років. В даний час ми маємо справу з чотири-, шести-, восьми- і навіть дванадцятиядерними процесорами. Це тому, що програми, включаючи ігри, вдосконалюються у використанні більшої кількості потоків. Процесор в комп'ютері для геймерів повинен бути як мінімум чотириядерним і восьмипотоковим. Більше ядер - це більш перспективне рішення на майбутнє.

Кількість потоків - тобто, скільки складних завдань може виконувати процесор одночасно. Іноді це число відповідає кількості ядер. Однак коли починає працювати технологія Hyper Threading, кількість потоків відносно кількості ядер подвоюється. Це тому, що Hyper Threading дозволяє використовувати можливості одного ядра для роботи над частиною наступного потоку. На практиці, однак, це не означає подвоєння потужності, хоча збільшення ефективності відчутне. Деякі програми та ігри гірше використовують цю технологію. Тому, маючи вибір двоядерного процесора з HT, або чотирьохядерного без HT, краще взяти останній.

Частота - колись, дуже давно все було зрозуміло. Частота завжди була однаковою. Однак сьогодні ми зазвичай бачимо два значення: базова частота і так зване Turbo. Звучить цікаво, правда? І так воно є, тому що всі процесори Core i5, Core i7 та Core i9 можуть, при необхідності, входити у вищезгаданий режим Turbo і працювати на більш високій частоті. Саме ця функція робить процесори Core i5 та Core i7 або Core i9 рекомендованими для гравців.

Кеш-пам'ять - процесор повинен десь зберігати призначені йому завдання. Для цього потрібна невелика, але дуже швидка пам'ять. Вона виступає в кількох рівнях, але зараз найчастіше позначається, як L3 (пам'ять третього рівня). Intel використовує технологію Smart Cache в якій усі процесорні ядра використовують один загальний ресурс кеш-пам'яті. Тут також немає великої філософії - чим більше, тим краще.

TDP (Thermal Design Power) - означає, скільки тепла (тобто теплової енергії у ватах) випромінює процесор. Це особливо важливо для ноутбуків, де обмежений простір для охолодження. Ось чому настільні процесори встановлюються в настільних комп'ютерах, а мобільні у ноутбуках (мають нижчий TDP). Принаймні, це зазвичай так, адже DreamMachines має в своєму арсеналі ноутбуки з таким ефективним охолодженням, що настільні процесори їх не бояться.

Літографія (її ще називають технологічним процесом) - це не що інше, як ширина (позначається в нанометрах - нм) шляхів в інтегральних схемах процесора. Чим менші шляхи, тим менший опір, а значить, і менший тепловіддача, і менша площа поверхні, яку займає система. Це означає, що технологічний процес/літографія має «менше нанометрів», процесор може бути фізично меншим (або складнішим з однаковою поверхнею), а також, принаймні теоретично, більш холодним.

Множник - і раз ми згадували розгін, то важливо поговорити про множник. Як можна зрозуміти із назви, це число, на яке множиться фіксована частота системної шини. Підсумком такого множення є частота процесора. Просто, правда? Множник зазвичай блокується, але деякі процесори (ті, які мають букву K в кінці своєї моделі) дозволяють це значення змінювати вручну. Це дає доступ до дуже простого та ефективного розгону. Зазвичай ми не знайдемо такої можливості у ноутбуках, але в ноутбуках Dream Machines серії X та RX встановлені процесори Intel Core i5, Core i7 та Core i9, які мають таку можливість.

Вибір процесора для ігрового комп'ютера - справа непроста, але, прочитавши цю статтю, вам буде простіше це зробити. Ви вже знаєте, як розрізняти процесори та що означають загадкові цифри та букви у їхніх назвах.

Які процесори ми рекомендуємо геймерам?

Відомо, що потужність в іграх визначається в основному двома компонентами: процесором і графічною картою. Ми ще поговоримо про відеокарти, але в цій статті ми зупинимося на процесорі. Який процесор вибрати для ігрового комп'ютера?

Перш за все, відхилимо усі Пентіуми, Селерони, навіть не згадуючи про Атомів. Нам потрібна потужність для ААА-ігор, таких як Battlefield 5 або майбутній Cyberpunk 2077, а не для пасьянсу або сапера. Ось чому нам потрібен потужний процесор. Тож ми відкидаємо сімейство Intel Core i3, який чудово працює, але в офісних завданнях. Нам залишаються Core i5, Core i7 та Core i9.

Intel Core i5 - це хороший варіант, якщо вам залежить на ціні. Ми можемо отримати кращий ефект, якщо заощадимо на процесорі, але зможе більше видати на відеокарту. Звичайно, занадто економити не треба. Досить дешевий та ефективний Intel Core i5-9300H не стане хорошим партнером для топової GeForce RTX 2080. Він просто буде обмежувати продуктивність такої потужної відеокарти. Якщо ми орієнтуємося на сегмент дешевших ігрових ноутбуків, то Core i5 стане правильним вибором. Хоча, звичайно, якщо ви можете видати більше, то Intel Core i7 буде чудовим вибором. Зараз поясню чому.

Intel Core i7 значно відрізняється від нижчої серії - Сore i5. У випадку мобільних версій 8 i 9 покоління Сore i7 має шість ядер, а Core i5 - чотири. Зазвичай Сore i7 має також помітно більшу тактову частоту, більше ядер і, відповідно, більше потоків. Якщо ви працюєте в вимогливих програмах або граєте в сучасні ігри, які підтримують багатоядерність (наприклад, серії Total War або нові ігри Assassin's Creed), то Intel Core i7-9750H - це чудовий вибір для вас.

Нарешті, creme de la creme, вишня на торті - Intel Core i9. Це найпотужніші процесори на ринку. В 9 поколінні Inte це восьмиядерний, надпотужний, процесор. Навіть, не кожна гра може використовувати стільки ядер, а тим більше - 16 потоків. . Звичайно, деякі - так. Однак для більшості, Intel Core i7 зі своїми шести ядрами та 12 потоками стане правильним і збалансованим вИбором. Однак якщо ви використовуєте ноутбук не тільки для ігор, але і для роботи (наприклад з програмами Adobe), варто подумати про Core i9. В даний момент, найпотужнішим мобільним процесором у світі є Core i9-9980HK, частота якого досягає до 5 Ггц.

Кілька слів на закінчення.

Мало? Не секрет, що настільні процесори, як правило, трохи протужніші, ніж мобільні. Можиливо ви колись думали про те щоб запихнути настільний процесор у ноутбук. А ми не зупинилися на думках і зробили це. Ви зможете найти таких монстрів Dream Machines в серіях X та RX. І навіть з розблокованим множником, а ви вже знаєте, що з цим потрібно робити :)